Dnes:20°C

Zítra:14°C

Pondělí 21.10. Brigita
Menu

Byl v Kanadě i Rusku Pardubický rodák Jan Kovář na horském kole procestoval svět

Pardubický rodák Jan Kovář na horském kole procestoval svět
Pardubičák Honza Kovář v Austrálii a Kanadě. FOTO: Jan Kovář

11. 06. 2019 - 09:00

Dvaačtyřicetiletý Jan Kovář, který v současné době působí jako kurýr, takže je pro něj kolo obživou i koníčkem, procestoval na kole svět. Poprvé vyjel do světa před dvaadvaceti lety, kdy se vydal do Rakouska, Německa a zemí Beneluxu, dnes už má za sebou například i Kanadu a Rusko. Za pár dní se chystá do Japonska a Korey.

Co bylo prvotním impulsem, kvůli kterému jste se rozhodl cestovat?
Zhruba před dvaadvaceti lety jsme s kamarády měli plán, že pojedeme do Rakouska. Najednou z toho ale nic nebylo, tak jsem se rozhodl, že pojedu sám. A vydal jsem se na cestu do Německa, Rakouska a zemí Beneluxu.

Kde všude už jste se svým kolem byl?
Na kole jsem procestoval část Kanady, víceméně celou Západní a Severní Evropu, byl jsem ale taky v Maroku, několikrát jsem projel Rusko. Tam když jsem byl, tak jsem se podíval i do Mongolska. Letos se chystám projet Koreu a Japonsko. Poletím letadlem do Soulu a chci projet celou Jižní Koreu. Chtěl jsem projet i Severní Koreu, ale tam to bohužel nejde. Z Korey pak pojedu trajektem do Japonska, kde chci navštívit vulkány a sopky.

Jak probíhá příprava na vaše túry na kole?
Na to se nedá nějak moc připravit, takže já si většinou naplánuju trasu, sbalím si věci - hygienu, oblečení, spacák, stan, malý plynový vařič a jedu. Jsem nenáročný, tak toho moc nepotřebuju. A už ani nemám problém s tím vším jezdit, jsem na to zvyklý, takže je to hračka.

Kdo všechno vás podporuje při vašich cestách?
Já mám hlavně velkou podporu v přítelkyni, která mi ty cesty dovoluje.

Na jak dlouho se vydáváte pryč?
Túra po Koreji a Japonsku bude trvat tři měsíce, budu spát pod širákem, takže se na to moc těším. Celkem bych měl ujet zhruba deset tisíc kilometrů.

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

1 komentář

Ondra 11.06.2019, 19:12

Ahoj

Jak muze nekdo napsat Pardubicak?? Jsme Pardubaci

Další články