Zde může být vaše reklama.
Neděle 19.5.
Svátek má Ivo
Menu

FOTO: Výjezdů hasičů kvůli nebezpečnému hmyzu přibývá

FOTO: Výjezdů hasičů kvůli nebezpečnému hmyzu přibývá

28. 05. 2019 - 14:00

Krajské operační a informační středisko hasičů v Pardubickém kraji zaznamenává již několik dní telefonáty oznamující výskyt nebezpečného hmyzu poblíž obydlí, na veřejných prostranstvích, u škol, nemocnic apod. Na jaře se jedná zejména o včely, v letních měsících pak o sršně a vosy. Jen za uplynulý víkend (pátek až neděle 24.-26. 5. 2019) jsme v našem kraji vyjížděli k 12 událostem, kdy hasiči odstraňovali nebezpečný hmyz.

Pouze v případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy.

Hasiči dokáží v naléhavých případech pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů hasičů je také vybavenost prostředky pro tuto činnost, například stroji pro šetrné usmrcení včelstev po odchytu – na základě veterinárních předpisů se z důvodů nemocí nesmí neznámá včelstva vracet.

"Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo ohrožení. Vytyčí prostor, a případně počká na odbornou firmu," vysvětlila mluvčí Vendula Horáková.

Další články