Zde může být vaše reklama.
Neděle 19.5.
Svátek má Ivo
Menu

Přibývá cizinců, kteří jsou zde nelegálně

Přibývá cizinců, kteří jsou zde nelegálně

27. 05. 2019 - 14:00

Od začátku května pardubická cizinecká policie spolupracuje s rumunskými a bulharskými policisty, kteří jsou v souladu s legislativou Evropské unie vysláni k plnění úkolů na území našeho státu. Zejména možnost přímé komunikace s cizinci bez jazykové bariéry je cenným přínosem.

Při akci ze dne 22. května 2019 ve výrobním průmyslovém podniku na Pardubicku policisté v poměrně krátkém čase efektivně zkontrolovali 110 cizinců. Kontrola směřující k odhalování protiprávního jednání cizinců se mimo jiné cíleně zaměřila na oprávněnost pobytu cizinců, výkon zaměstnání v souladu se zákonem o pobytu cizinců a odhalování padělaných dokladů. V této firmě se jednalo již o několikátou opakovanou kontrolu, jejímž výsledkem bylo jen uložení několika pokut cizincům.

Z vyjádření zástupce firmy vyplynulo, že změnil přístup k subjektům dodávajícím zahraniční pracovníky na pracoviště. Při minulých kontrolách vždy došlo k zajištění neoprávněně zaměstnaných či neoprávněně pobývajících cizinců ve větším rozsahu, rovněž zde docházelo k odhalení většího počtu padělaných dokladů.

"Ze zdánlivě optimistického výsledku kontroly však nelze usuzovat snižující se trend nelegálně pobývajících a nelegálně pracujících cizinců, je tomu právě naopak. Květnovou statistiku vyhoštěných doplnili například 2 cizinci na Orlickoústecku pracující v recyklačním podniku, 6 cizinců na Svitavsku provádějící výkopové práce a rekonstrukce chodníků, 2 neoprávněně pobývající cizinky kontrolované namátkově u obchodního centra v Pardubicích nebo cizinec asijského původu, jenž odmítl vycestovat poté, co mu byl zrušen dlouhodobý pobyt v návaznosti na pravomocný rozsudek za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Dále vypátrali 5 cizinců, po nichž pátrají justiční orgány Slovenska, Bulharska a Rumunska, realizovali jeden Evropský zatýkací rozkaz, kdy Rumunský občan po odsouzení v jeho domovské zemi zvolil jako úkryt Českou republiku," uvádí Martin Demek z Odboru cizinecké policie.

V součtu správních vyhoštění od počátku roku 2019 došlo k nárůstu oproti srovnatelnému období roku předešlého, a to o 28%. Nejvíce se cizinecké policii daří odhalovat neoprávněný pobyt, kdy je od počátku roku zjištěno již 112 případů, což je více než trojnásobný nárůst. Počet nelegálně pracujících cizinců je vyšší o 3 případy, toto hledisko se dá se považovat za srovnatelné s minulým rokem.

"Cizinecká policie dále řešila 20 trestných činů cizinců, téměř 750 přestupků, zatkla 6 cizinců na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu, odhalila 30 padělaných dokladů a vypátrala 24 cizinců pro justiční orgány jiného státu," doplňuje čísla Demek.

Další články